سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
 سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
تاریخچه درب های اتوماتیک در دنیا

تاریخچه درب های اتوماتیک در دنیا

درب های اتوماتیک:درب و کرکره های اتوماتیک از آن دسته محصولاتی هستند که در همه ی دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوپرمارکت‌ها گرفته تا مدارس و بیمارستان‌ها، همه و همه تقریبا هر روز از انواع مختلف این محصول استفاده می‌کنند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید استفاده از انواع درب اتوماتیک در واقع از یونان باستان آغاز شده است. حدود 2000 سال پیش، یک ریاضیدان یونانی به نام هارون اسکندریه نخستین درب اتوماتیک شناخته شده را اختراع کرد. او دو کاربرد مختلف برای این نوع درب در نظر گرفت. در این روش مقداری آب توسط آتش در معبد شهر حرارت می‌دید و پس از چند ساعت، فشار حاصل از بخار آب در یک ظرف برنج ساخته شده جمع شده و موجب می شد تا آب به مخازن مجاور درب پمپاژ شود.

تاریخچه درب های اتوماتیک در دنیا
اولین درب اتوماتیک در یونان

این ظروف به عنوان وزنه ای عمل می کردند که از طریق یک سری طناب ها و قرقره ها، درهای معبد را در زمانی که مردم برای عبادت می آمدند باز می کردند. هارون برای باز کردن دروازه اصلی شهر نیز از روش مشابهی استفاده کرد.

پس از گام های اولیه‌ی یونانیان به سمت سیستم درب اتوماتیک، تا قرن بیستم که این محصول رواج پیدا کرد، توسعه‌ای اتفاق نیفتاد. در سال 1931 دو مهندس آمریکایی به نام‌های Horace H. Raymond و Sheldon S. Roby اولین دستگاهِ دارای چشم الکترونیکی برای باز و بسته کردن یک سیستم درب اتوماتیک را ایجاد کردند. اختراع آنان در رستوران Wilcox’s Pier نصب شد. این سیستم باعث سهولت رفت و آمد پیشخدمت ها در حمل غذا و نوشیدنی ها شد. کل سیستم به علاوه نصب آن معادل 100 دلار فروخته شد.

تاریخچه درب های اتوماتیک در دنیا
اولین درب اتوماتیک با چشم الکترونیکی

حدود 64 سال پیش، در سال 1954 طی دوره‌ای پس از جنگ همگان به سمت بهینه سازی مصرف انرژی حرکت می‌کردند. یک زوج آمریکایی دیگر به نام‌های Dee Horton و Lew Hewitt درب‌های اتوماتیکی را طراحی کردند که با ایستادن روی نقطه‌ای مقابل درب (پادری) به کار می‌افتاد و درب باز می‌شد. این محصول با نصب در مکان‌های تجاری متعددی مانند بانک‌ها، هتل‌ها و مراکز خرید طی دهه‌ی 1960 بسیار رواج پیدا کرد.

در دهه‌ی 1970 سنسورهای حرکتی اختراع شدند و در سیستم درب های اتوماتیک به کار گرفته شدند. این اتفاق به دلیل کمک به تردد معلولین و باز و بسته شدن درب‌ها به واسطه‌ی تکنولوژی بدون نیاز به دخالت و تماس افراد، توسعه‌ی بی‌سابقه‌ای را در استفاده از درب های اتوماتیک رقم زد.

در دهه‌ی 1980 به تدریج درب‌های گردان، سنسورهای حرکتی و درب های کشویی متداول شدند. در دهه‌ی 1990 درب های تاشو با فناوری سنسور اشعه‌ی مادون قرمز به عنوان متد و سیستم استاندارد شناخته شدند.

پس از گذشت نزدیک به یک قرن و طی شدن این روند جالب توجه، امروزه تکنولوژی تولید درب و کرکره اتوماتیک، درب های صنعتی، کرکره‌های برقی و … در سراسر دنیا فراگیر شده و به خصوص در فضاهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 4 = نُه