سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
 سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
خريد شيشه آکواريوم

خرید شیشه آکواریوم مناسب

آکواریوم

شیشه آکواریوم :نقاشی به جای مانده از مقبره «نب آمون» ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در مصر نشان می دهد که حوض بزرگی از ماهی در میان کاخ و داخل فضایی مسقف وجود دارد که به احتمال زیاد این از نخستین آکواریوم های دنیاست. از قرن 14 میلادی چینی ها نیز به صورت تجاری اقدام به پرورش و نگهداری ماهی قرمز در حوض های آکواریومی بزرگی کردند.

بر اساس منابع به جا مانده از میانه قرن نوزدهم میلادی نگهداری ماهی در آکواریوم به یکی از سرگرمی های اساسی در غرب و به ویژه خانه های ثروتمندان در انگلیس، آمریکا و. . .  تبدیل شده است. در انگلستان، این محبوبیت پس از ظهور آکواریم های تزئینی در قاب های چدنی در نمایشگاه بزرگ سال 1851 بیشتر رواج یافت. در سال 1853 در انگلیس توسط فیلیپ هنری گوس اولین آکواریوم عمومی در لندن را ایجاد و به بهره برداری رسید. در ابتدا به آن جا باغ وحش ماهی یا خانه ماهی معروف می گفتند. فیلپ گاس در آن دوران  واژه “آکواریوم” را ابداع کرد و این اصطلاح را رواج داد.

در 1858 ادوارد ادواردز (23 نوامبر 1803 – 13 آگوست 1879) یک جانورشناس دریایی اهل کشو ولز که به صنعت شیشه، ریخته گری و آهن گری تسلط کامل داشت اولین آکواریوم تمام شیشه ای را به نام خود در سازمان اختراعات بریتانیا ثبت کرد .

از آنجا که خانه ها پس از جنگ جهانی اول از منبع برق برخوردار شدند، استفاده از آکواریوم های شیشه ای محبوبیت بیشتری پیدا کرد. برق اجازه روشنایی مصنوعی بیشتر را می داد و همچنین فعالیت های مورد نیاز آکواریوم از قبیل هوادهی، فیلتراسیون و گرمایش آب با برق بیشتر امکان پذیر بود.
در دسترس بودن حمل و نقل هوایی باعث می شد ماهی ها با موفقیت از مناطق دور و اقیانوسی وارد کشورهای دیگر شوند. از دهه 1960 با تولید چسب های سیلیکونی دیگر فریم های فلزی از آکواریوم ها حذف شدند و انقلابی در زیبایی آکواریوم ها ایجاد کردند.
آزمایش هایی انجام شد که نتایج این آزمایش ها نشان داد داشتن آکواریوم ماهی تاثیری شگرف بر آرامش اعصاب و حل مشکلات اضطرابی افراد دارد. داشتن یک آکواریوم سبب می گردد تا کودکان نیز بتوانند ارتباط خوبی با حیوانات داشته و از بروز رفتارهای هیجانی آنان کاسته شود.

 

شیشه آکواریوم

از شیشه سکوریت استفاده های بسیاری جهت ساخت آکواریوم شیشه ای می شود. ضخامت و اندازه شیشه به ظرفیت مخزن کاملا وابسته است. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید هنگام انتخاب شیشه آکواریوم ، مورد توجه قرار گیرد.

 1. همه مایعات از چگالی یکسانی برخوردار نیستند اما معمول ترین نوع آکواریوم شامل دو نوع آب شیرین و شور دریایی است. اما ضخامت شیشه آکواریوم را بر اساس بار اعمال شده توسط آب موجود محاسبه می شود. اما ممکن است لازم باشد گاهی در مگا آکواریوم ها به دلیل ایجاد بارهای دینامیکی شناگران یا افزایش موجودات دریایی مقدار متغیرها افزوده شود.
 2. مورد دیگر، تغییرات دمایی است که شیشه آکواریوم با آن مواجه است. دمای اتاق ها در فصول مختلف سرد و گرم می شوند و دمای آب نیز بسته به مخزن ورودی نیز دچار نوسان شده و شوک های دمایی متفاوتی ایجاد می شود. همچنین ممکن است آکواریوم در بیرون از واحد تعبیه شود. در این حالت دیگر نوسانات دمایی به شدت اثرگذار است. به طور مثال در یک شهر شمالی به فصل زمستان دمای هوا تا 20- درجه کاهش یابد و آب آکواریوم در دمای میزان 15 درجه بالای سانتی گراد قرار بگیرد. در چنین شوک دمایی تنها شیشه سکوریت توانایی مقاوت در برابر تلورانس دمایی به این شدت را دارد. در تابستان و در یک شهر جنوبی نیز معکوس این تلورانس دمایی روی می دهد و باز این شیشه سکوریت است که قطعا در این دما مقاوت خوبی خواهد داشت و کلیت آکواریوم را حفظ خواهد کرد.
 3. آکواریوم شیشه ای خاصیت دکوراتیو بودن آن مسئله مهمی است. این مسئله سبب می شود تا نیاز به تمیزکردن و شفافیت شیشه ها همیشه وجود داشته باشد. این ممکن نمی شود مگر با استفاده از شیشه سکوریت. در خانه ها، مدارس، مهد کودک و رستوران کودکان علاقه ی فراوانی به لمس شیشه آکواریوم دارند. نتیجه کار جای لک های فراوان است که می بایست به راحتی قابلیت تمیز شدن و پاکیزگی را داشته باشند باز هم شیشه سکوریت اینجا راهگشاست، چرا که به آسانی تمیز شده و پاک می شود.
 4. عایق بودن و جلوگیری از نفوذ آب از آکواریوم و اتصالات شیشه های آن است. شیشه سکوریت به خوبی با چسب سیلیکون که به آن حتی چسب آکواریوم نیز گفته می شود عایق می گردد. در واقع تنها این چسب آکواریوم است که قابلیت عایق کردن شیشه، جلوگیری از نفوذ آب، پر کردن درزها و مقاومت در برابر تغییرات دمایی به همراه حفظ خاصیت چسبندگی در حرکت ها و جابه جایی ها را دارد. در واقع ترکیب شیشه سکوریت و چسب سیلیکون به خوبی کیفیت آکواریوم را ارتقا می دهد.

چطور بفهمم یک آکواریوم شیشه ای واقع مرغوب است؟

 • استفاده از شیشه سکوریت مرغوب
 • تناسب ضخامت شیشه با حجم مخزن آب
 • امکان لکه بری و تمیز شدن در راحت ترین شکل ممکن
 • عایق بودن و استفاده از مرغوب ترین چسب آکواریوم
 • قابلیت تحمل شوک های دمایی بالا توسط شیشه سکوریت و چسب سیلیکون آن

آکواریوم شیشه ای | آکواریوم آکریلیک

آکواریوم ها در جنس عموما بر دونوع هستند:
اکرلیک و شیشه سکوریت. پایگاه اینترنتی فیش لب یک مقایسه کامل بین این دو جنس انجام داده است که شرح آن مطابق جدول زیر است:

متریال شیشه سکوریت  اکرلیک
هزینه مناسب  گران
مقاومت در برابر خراش  مقاوم ضعیف
وزن سنگین و مستحکم نسبتا سبک
شکل پذیری  تقریبا محدود متنوع
مقاومت در برابر ضربه مقاوم ضعیف
شفافیت  همیشه شفاف به مرور زرد می شود

چند نوع آکواریوم وجود دارد؟

از نظر نوع ماهی ها آکواریوم ها به دسته های زیر تقسیم می شوند

 • آکواریوم آب شیرین یا سردسیری
 • آکواریوم آب شور یا گرمسیری
 • آکواریوم ماهی های گوشتخوار
 • آکواریوم پلنت یا آکواریوم نگهداری گیاهان

 

انواع آکواریوم شیشه ای

 • آکواریوم شیشه سکوریت پایه مستقل: این آکواریوم بر روی پایه ای میز مانند قرار گرفته و می تواند در هر جایی مستقر شود. هر چهار ضلع این آکواریوم می بایست از شیشه سکوریت بوده و شفاف باشد.
 • آکواریوم شیشه سکوریت تکیه بر دیوار: این آکواریوم بر روی میز مانند قرار می گیرند اما یک ضلع آن به دیوار تکیه می دهد. از نظر ساختار همانند پایه مستقل هستند اما می شود شیشه ی تکیه بر دیوار آن را غیر شفاف تولید کرد.
 • آکواریوم توکار دیوار: این آکواریوم در درون دیوار قرار می گیرد. می تواند هر بخش از اضلاع آن شفاف باشد. این سازه از تمامی مدل های آکواریوم های ماهی گران تر است.
 • آکواریوم های تونلی: این آکواریوم ها در بیشتر مواقع مانند یک تونل بوده و اشخاص از داخل آن عبور می کنند. عمده کاربرد آن در مراکز تفریحی و عمومی است و خود آن ها به تنهایی نیز به یک مکان دیدنی و گردشگری تبدیل می شوند.
 • آکواریوم کابینتی: این اکواریوم مانند کمد کابینت بوده و زیر آن فضایی برای نگهداری وسایل تعبیه می شود.
 • آکواریوم میزی: یک میز بزرگ که به جز کف آن تمامی اضلاع از شیشه سکوریت تشکیل شده اند آکواریوم میزی را می سازند. رستوران ها و کافی شاپ ها و لابی هتل ها بیشترین محل استقرار آنان است.
 • وال آکواریوم: بزرگترین نوع آکواریوم است که به وسعت و عرض یک دیوار است. ارتفاع آن نیز سراسری است. عمده کاربرد آن نیز در باغ وحش ها و پارک های طبیعی است.
 • آکواریوم کرو: در این آکواریوم شیشه ها به صورت خم یا کرو تولید شده و ماههی ها کرو و خم دیده می شوند. بر خلاف باقی آکواریوم ها ماهی شیشه های این آکواریوم بیرون رفتگی داشته و تخت نیستند.

نصب اکواریوم شیشه ای چگونه است؟

 • اندازه گیری

شیشه های سکوریت بر اساس اندازه متر شده در محل تولید خواهند شد. پس یکی از اساسی ترین کارها در نصب آکواریوم اندازه گیری آن است. دراین مرحله وسیله اندازه گیری دقیق چون متر لیزری بسیار پر کاربرد بوده و بر دقت کار می افزاید.

 • تولید شیشه

در این مرحله شیشه ها مهمترین عنصر تولیدی هستند. پس می بایست با بهترین کیفیت تولید شوند. شیشه باید شفاف، صاف و بدون خال و خش بوده و از بهترین متریال تولید شود. شیشه تولیدی باید کاملا با اندازه گرفته شده تطبیق داشته باشد و گرنه نصب با مشکلات بسیاری روبرو شده و تقریبا غیر ممکن است.

 • نصب

تراز بودن، قرار گیری صحیح اتصالات و حفظ کیفیت اجزا از مهمترین فاکتورهای این مرحله هستند. کوچکترین نصب غیرتراز، آکوسیستم آکواریوم را بهم ریخته و ضایعات بزرگی را منجر خواهد شد.

 • عایق بندی

پس از نصب کامل آکواریوم این مرحله آغاز می شود و در این بخش اساسی ترین ماده چسب آکواریوم یا چسب سیلیکون است. کیفیت چسب  آکواریوم به کار رفته اهمیت فراوانی دارد و در دراز مدت می بایست در برابر تغییرات دمایی و شوک های حرارتی، فرسایش آبی و املاحی مقاومت فراوانی داشته باشد. استفاده از چسب آکواریوم با کیفیت نقش مهمی در عمر و ماندگاری آکواریوم دارد.

آیا آکواریوم برای سلامت روانی مناسب است؟
آکواریوم ها از نظر ایجاد زیبایی در محیط تقریبا بی همتا بوده و می توانند با قرار گرفتن در هر مکان آن را به یک نقطه کانونی اصلی تبدیل کنند. در زندگی پر هرج و مرج و آشفته ی مدرن امروزی همه ما به راه هایی برای استراحت، تمرکز مجدد و شارژ ذهنی خود نیاز داریم.

یک آکواریوم یک نقطه کانونی و محل اجتماع عالی در خانه ایجاد می کند و یک فعالیت سرگرم کننده برای تمام خانواده فراهم می کند. آکواریوم ها به بچه ها در مورد طبیعت می آموزند قرار دادن یک آکورایوم در اتاق خواب کودک می تواند به او کمک کند تا شب را به راحتی بخوابد. همچنین اکثر صاحبخانه هایی که اجازه داشتن سگ یا گربه را نمی دهند در برابر داشتن یک آکواریوم نمی توانند اعتراضی داشته باشند.

در اداره یا محل کار، یک آکواریوم می تواند روحیه کارکنان را تقویت کرده و از استرس محیط کار بکاهد. این مسئله به نوبه خود تأثیر مثبتی بر بهره وری دارد. اگر شما صاحب یک رستوران هستید، یک مجموعه آبزیان اقیانوسی با گیاهان و ماهی های رنگارنگ، محل رستوران  شما را از دیگران به طور کامل متمایز خواهد کرد. حتی بانک ها، فروشگاه های بزرگ، سالن های سینما و کتابخانه ها در بسیاری از کشورهای دنیا آکواریوم در شعب خود دارند.

خاصیت داشتن آکواریوم شیشه ای

 • ایجاد آرامش روانی
 • کاهش بیماری های مزمنی چون استرس و فشار خون
 • ایجاد تعامل کودکان با طبعیت
 • برقراری آرامش بیشتر در کودکان
 • تغییر دکوراسیون منزل
 • ایجاد نقطه توجه در معماری
 • برقراری یک سرگرمی ساده و مفید
 • افزایش بهره وری در محیط های اداری
 • امکان ارتقای سلامت روانی
 • کمک به شکیل بودن واحد مسکونی
 • تغییر نورپردازی در معمار

شیشه آکواریوم از کجا تهیه کنم؟

شرکت ایمن جام پیروزان با تجربه ی بیش از سه دهه در صنعت شیشه سکوریت ایران مشاور مطمئنی برای راهنمایی شما درباره خرید آکواریوم شیشه ای است. کسب رضایت دایمی و همیشگی مشتریان در بحث تامین شیشه سکوریت از اهداف شرکت ایمن جام پیروزان است. با کیفیت ترین شیشه های سکوریت در هر ابعادی که متناسب با مخزن آکواریوم شما باشد توسط این شرکت تامین می شود. پس خیال شما از بابت کیفیت شیشه سکوریت راحت است.
نکته دوم که به آن اشاره شد استفاده از چسب سلیکون بسیار مرغوب در هنگام ساخت آکواریوم است. شرکت ایمن جام پیروزان برای پیشبرد هر چه بهتر پروژه های خود نیاز به بهترین چسب آکواریوم دارد. این سبب می شود تا همیشه شرکت ایمن جام پیروزان مرغوب ترین، با کیفیت ترین و بهترین چسب آکواریوم را برای مشتریان خود تامین کند. این خود مسبب اطمینان خاطر شما در تهیه شیشه آکواریوم از شرکت می باشد.
ویژگی شیشه سکوریت آکواریوم های شرکت ایمن جام پیروزان به شرح زیر است  :

 • استفاده از مرغوبترین شیشه سکوریت کشور
 • به کارگیری بهترین چسب سیلیکون (چسب آکواریوم) موجود در بازار
 • نصب دقیق، تراز و مهندسی آکواریوم
 • ساخت آکواریوم در ابعاد متناسب با مساحت شما
 • امکان استفاده از مشاوره تکنسین های شرکت در مراحل پیش تولید
 • نصب توسط مجرب ترین و فنی ترین تکنسین های شیشه سکوریت

بیشتر بخوانیم:

شیشه مناسب برای ساخت آکواریوم

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × = چهار