سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
 سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور

انواع شیشه لاکوبل و کاربردهای آن

لاکوبل یک نوع شیشه صاف است و مفهوم تجاری آن به نام شیشه‌ های پشت رنگی و یاback painted glass   می ‌باشد.

لاکوبل به شیشه ‌هایی گفته می ‌شود که یک سمت آن ‌ها توسط پروسه ای رنگ ‌شده و تبدیل به شیشه رنگی می‌ شوند و بعد از رنگ‌آمیزی، لایه ‌ای از جنس پی‌ وی سی به‌ عنوان پوششی بر روی آن قرار گرفته و از رنگ شیشه محافظت می ‌کند. شیشه‌ های لاکوبل دارای ظاهری بسیار جذاب و منحصر به ‌فرد هستند، از این رو از آن ‌ها در طراحی دکوراسیون‌ های داخلی بسیار استفاده می ‌شود.

لاکوبل ها دارای تنوع بی‌ شماری در رنگ و ضخامت بوده و در دو مدل لاکوبل مات و لاکوبل شفاف تولید در بازار عرضه می ‌شوند.

انواع شیشه لاکوبل

به‌ طور کلی می توان گفت شیشه‌ های لاکوبل به دو دسته شیشه لاکوبل مات و شیشه لاکوبل شفاف تقسیم می ‌شوند.

  • شیشه لاکوبل مات

در هنگام تولید این نوع از شیشه‌ های لاکوبل، از مواد خاصی جهت مات شدن این شیشه ها استفاده می شود. همان‌ طور که از نام این شیشه ‌ها پیداست، لاکوبل در این نوع دارای ظاهری مات بوده و نسبت‌ به شیشه‌ های لاکوبل شفاف از جذابیت کمتری برخوردار است ولی دارای کیفیت و تمیزی بسیاری است.

  • شیشه لاکوبل شفاف

این نوع از لاکوبل دارای ظاهری شفاف بوده و به آن‌ لاکوبل براق نیز گفته می‌ شود. این شیشه نور را به ‌خوبی از خود عبور داده و دارای ظاهری زیبا و جذاب می‌ باشد. از این‌ رو دارای طرفداران بی‌ شماری است.

روند تولید شیشه لاکوبل

شیشه‌ های لاکوبل به دو صورت تولید می شوند. این شیشه ‌ها می ‌توانند از شیشه خام و یا شیشه‌ های سکوریت ساخته شوند.

شیشه‌ های سکوریت یا شیشه میرال جزء شیشه‌ های مقاوم بوده و نسبت‌ به شیشه‌ های معمولی ۴ برابر مقاوم‌ تر می ‌باشند. استفاده از شیشه‌ های سکوریت در ساخت لاکوبل سبب می ‌شود که این شیشه ها در هنگام شکستن به ذرات ریز تبدیل ‌شده ولی توسط لایه PVC نگه ‌داشته شده و پخش نشوند. لاکوبل نسبت‌ به حرارت بسیار مقاوم است، از این رو می ‌توان از این شیشه‌ ها برای نمای آشپزخانه و شومینه استفاده کرد.

شیشه‌ های لاکوبل در ضخامت‌ های ۴ تا ۲۰ میلی ‌متر تولید می شوند. این شیشه‌ ها به‌ طور معمول از ۲ یا ۳ لایه تشکیل‌ شده ‌اند.

کاربرد شیشه لاکوبل

شیشه‌ های لاکوبل دارای کاربرد بسیاری در دکوراسیون‌ داخلی می باشند. این شیشه ‌ها می‌توانند به جای سرامیک و کاشی در سرویس ‌های بهداشتی و حمام به کار برده شده و به دلیل طیف گسترده در رنگ ‌بندی آن‌ ها، می‌ توان از رنگ ‌هایی که با یکدیگر هارمونی دارند استفاده کرده و نمایی زیبا را به وجود آورد.

از دیگر کاربردهای شیشه‌ های لاکوبل می ‌توان به استفاده آن‌ ها در کمد دیواری ها، پارتیشن ‌های اداری، فضای بین کابینتی، میز، تخته وایت‌ برد، چیدمان اتاق‌ خواب، آینه‌ های رنگی، میزهای شیشه‌ای، دیوارپوش های شیشه‌ ای و غیره استفاده کرد.

کاربرد شیشه لاکوبل در پارتیشن اداری

از پارتیشن اداری برای جداسازی و تفکیک فضای ادارات و تبدیل آن به فضا های بسیار کاربردی استفاده می‌ شود. پارتیشن‌ های اداری از اهمیت بسیار زیادی در ایجاد فضاهای کوچک در ادارات برخوردار بوده و کارمندان و کارکنان به‌ راحتی می ‌توانند در فضای شخصی به‌ وجود آمده تمرکز داشته و فعالیت نمایند.

پارتیشن ‌های اداری علاوه ‌بر جداسازی فضای ادارات، در دکوراسیون داخلی هم نقش مهمی داشته و سبب زیبایی محیط می ‌شوند. پارتیشن ‌ها از متریا ل‌های مختلفی ساخته می ‌شوند که یکی از آن ‌ها پارتیشن‌ شیشه ای است.

اگر از شیشه‌ های لاکوبل شفاف در پارتیشن‌ بندی ادارات استفاده شود، این شیشه‌ ها به دلیل عبور نور از خود سبب ایجاد نمایی بسیار خیره‌ کننده می شوند. علاوه‌ بر استفاده لاکوبل در پارتیشن ‌های اداری، از آن ها به دلیل ویژگی مقاوم و ضد خش بودنشان در ساخت قفسه و میزهای شیشه ‌ای نیز استفاده می‌ شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + 2 =