سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
 سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
همه چیز درباره شیشه دودی

همه چیز درباره شیشه دودی

برچسب دودی شیشه موجب خنکتر ماندن فضای اتاق در تابستان و مانع از سوختن پوست دست سرنشینان و کودکان می شود. از طرف دیگر هنگام فروش هم به عنوان ارزش افزوده ای برای خودرو محسوب می گردد.

قانون راهنمایی و رانندگی در مورد شیشه دودی

مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی، شیشه خودرو باید به طوری باشد که رویت سرنشینان داخل خودرو مقدور باشد و لذا درصد مجاز شیشه دودی، بین ۴۰ تا ۳۵% مجاز است.

پلیس راهنمایی و رانندگی و حتی نیروی انتظامی، در صورت مشاهده تخلف، مجاز به جریمه (۵۰ هزار تومان) و حتی توقیف خودرو می باشد.

همه چیز درباره شیشه دودی

درصد شیشه دودی، در واقع مقداری از نور است که می تواند از شیشه عبور کند، مثلا شیشه دودی ۳۵ درصد، فقط اجازه عبور ۳۵ درصد از نور را از خود می دهد. درصد شیشه دودی، در واقع مقداری از نور است که می تواند از شیشه عبور کند، مثلا شیشه دودی ۳۵ درصد، فقط اجازه عبور ۳۵ درصد از نور را از خود می دهد.

اغلب افرادی که در داخل خودرو باشند (از داخل خودرو به بیرون نگاه می کنند)، نسبت به افرادی که از بیرون به داخل خودرو نگاه می کنند، دید بهتر و واضح تری دارند.

قوانین معاینه فنی و شیشه دودی

طبق قوانین موجود در مراکز معاینه فنی، وجود برچسب شیشه دودی (حتی کمرنگ ۴۰ درصد) برای شیشه عقب خودرو غیر مجاز است و در صورت وجود، برگه معاینه فنی صادر نمی شود ولی اگر شیشه عقب خودرو به طور فابریک دودی باشد نه برچسب (مثل پورش، لکسوس و …) مانعی برای صدور برگه معاینه وجود ندارد. لازم به ذکر است که شیشه دودی (برچسب و یا شیشه دودی فابریک کارخانه) برای پنجره های جلو و عقب، در صورتیکه سرنشینان خودرو قابل دیدن باشند، مانعی برای صدور معاینه فنی نیست.

قیمت شیشه دودی

همه چیز درباره شیشه دودی

دودی کردن شیشه های خودرو از طریق چسباندن لایه ای مخصوص به آنها انجام می گیرد.

عوامل تعیین کننده در قیمت شیشه دودی خودرو عبارتند از:

  1. نوع خودرو، تعداد و نوع شیشه های آن (نصب برچسب دودی برای شیشه های خمیده، مثل شیشه عقب ۲۰۶ سختتر است).
  2. کیفیت و جنس برچسب دودی (رنگ، قابلیت یو وی UV).

برچسبهای دودی بی کیفیت، نصب سختتری دارند و حبابهای داخل آنها بطور کامل از بین نمی رود، بعلاوه در اثر زمان تغییر رنگ می دهند و لبه های آنها باز می شود.

معروفترین برندهای برچسب دودی عبارتند از: سولارگارد (Solar Gard)، سان تک (SunTech) و لیومار (Llumar) که در صورت نصب روی شیشه، اغلب طول عمری بیشتر از خودرو دارند.

نکات مهم در نصب شیشه دودی

همه چیز درباره شیشه دودی

  1. نصب شیشه دودی ابزارهای پیچیده ای ندارد و به طور سیار هم قابل انجام است، ولی از چیزی که بنظر می رسد سختتر است، و بدون تجربه و دقت امکان پذیر نیست.
  2. برچسب های یو وی (UV) مانع از عبور نور مضر خورشید می شوند و گرانترند.
  3. برچسب شیشه دودی را در لایه داخلی شیشه می چسبانند و برای شیشه های دارای تقعر (مثل شیشه عقب پژو ۲۰۶ یا تندر و سندرو) زمان و هزینه بیشتری برای نصب لازم است.
  4. اغلب برای زیبایی بیشتر، شیشه های عقب و جلو را به یک اندازه دودی می کنند.
  5. اگر خودرو شما لوکس و گران است و داخل زیبایی دارد، بهتر است از برچسبهای کم رنگتر استفاده کنید.
  6. در صورت نصب صحیح و بی نقص شیشه دودی، گوشه و لبه شیشه ها تمیز بریده می شوند و حباب، گرد و غبار و اثر انگشتی روی شیشه باقی نمی ماند. بعضی حبابهای ریز، پس از یک روز برطرف می شوند.
  7. برچسبهای قدیمی شیشه دودی از پایه فلز ساخته می شدند و عملکرد GPS را مختل می کردند، ولی فیلمهای جدید این مشکل را ندارند.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ هشت = 10