سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
 سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
همه چیز درباره چگالی شیشه

همه چیز درباره چگالی شیشه

کارشناسان با انجام آزمایش‌هایی برای شیشه دریافتند که چگالی شیشه چقدر است. اندازه چگالی شیشه در ساخت شیشه سکوریت اهمیت زیادی دارد. با انجام فرایندهای شیمیایی در کارخانه‌ تولید شیشه، می‌توان چگالی شیشه را تغییر داد.
مسئله‌ای که مورد توجه است که چگالی شیشه چقدر است؟ در پاسخ باید گفت چگالی شیشه همانند اجسام دیگر براساس مقدار جرم بر حجم محاسبه می‌گردد. تفاوت‌هایی که بین شیشه معمولی و سکوریت موجود است باعث شده تا چگالی شیشه معمولی و شیشه سکوریت نیز تفاوت‌هایی دارد. چگالی شیشه معمولی به دلیل این‌که فرایندهای شیشه روی آن انجام نمی‌شود در مقایسه با شیشه‌های دیگر متفاوت است.
شیشه مایعی است که فاقد شبکه منظم کریستالی است و گرانروی آن آن‌قدر زیاد است که در ظاهر به شکل جامدات می‌باشد. نکته حائز اهمیت در تعریف شیشه مایع بودن آن می‌باشد. با توجه به چگالی شیشه می توان با اطمینان برای ایمنی ساختمان ها از شیشه های سخت استفاده کرد.
چگالی شیشه چقدر است؟ به طور کلی، شیشه خمیر نسبتا سنگینی است، بنابراین چگالی آن نسبتا بزرگ و فشرده است، که وقتی می شکند قطعه های تیز تولید می شود، بنابراین از ما محافظت می شود.

وزن مخصوص شیشه سکوریت | وزن مخصوص شیشه | وزن شیشه

شیشه از آنجایی ‌که می‌دانید جسمی شفاف است که نور از آن به ‌خوبی عبور می‌کند و پشت آن به‌طور کامل قابل وضوح است و قابلیت آن برای تحمل اجسام متفاوت است؛ با وجود این که سختی شیشه 7.5 می‌باشد همه‌ی اجسام را می‌تواند خط بیاندازد. وزن مخصوص شیشه 5/2 گرم بر سانتی‌متر مکعب است که بسیار ترد و شکننده است. وزن مخصوص شیشه نسبت به اندازه میل ساخت آن متنوع است و اگر بخواهیم به وزن مخصوص شیشه سکوریت برسیم باید در هر مترمربع، اندازه میل آن را در 2.5 کیلوگرم ضرب کنید.
به عنوان مثال برای محاسبه وزن شیشه سکوریت به این صورت است که: شیشه 4 میل در هر متر مربع آن حدود 10 کیلوگرم و 6 میل در هر مترمربع آن 15 کیلوگرم و 10 میل در هر مترمربع آن حدود 25 کیلوگرم وزن دارد، یعنی وزن مخصوص شیشه برابر با 25 کیلوگرم در این ابعاد و اندازه است. در واقع مقاومت شیشه ارتباط مستقیم با میل (ضخامت) و وزن شیشه دارد. درصورتی‌که وزن مخصوص شیشه سکوریت بالاتر باشد در این حالت مقاومت شیشه به همان اندازه نیز افزایش خواهد داشت. با تمامی این تعاریف وزن شیشه مخصوص به موارد مختلفی که مورد استفاده قرار می‌گیرد بستگی دارد. همچنین علاوه بر نوع کاربرد و ابعاد شیشه ضخامت شیشه نیز بر وزن مخصوص شیشه تأثیر می‌گذارد.

شیشه سکوریت 10 میل | شیشه ده میل

شیشه را می‌توان با ضخامت‌های متفاوت از یک میل تا ده میل و در برخی موارد با ضخامت بالاتر نیز تولید نمود. یکی از ضخامت‌های رایج و پرکاربرد که مقاومت و استقامت مناسبی را دارد شیشه ده میل می‌باشد که این ضخامت می‌تواند در تولید انواع شیشه‌های سکوریت و لمینیت و سایر شیشه‌ها استفاده شود. دقت شود که ضخامت شیشه دلیل بر وجه تمایز بین انواع شیشه‌ها نمی‌باشد زیرا به طور مثال شیشه معمولی خام نیز در بازار با ضخامت شیشه ده میل یافت می‌شود و سایر انواع شیشه‌ها نیز با همین ضخامت می توان یافت.
کوره مورد استفاده برای سکوریت کردن در دو نوع کوره کانوکشن و کوره المنتال می‌باشد. کوره‌های المنتال گرما را به‌وسیله المنت به شیشه انتقال می‌دهند و در کوره‌های کانوکشن دما به کمک هوا به داخل کوره و شیشه منتقل می‌یابد. شیشه‌های سکوریت تولیدشده در کوره‌های کانوکشن که به کمک هوا گرما انتقال پیدا می‌کند، مقاومت و کیفیت بالاتری دارند.

قیمت شیشه ده میل

یکی از کاربردی ترین شیشه های موجود در صنعت شیشه ضخامت شیشه خیلی مهم است. ضخامت شیشه در قبل دارای تنوع نبود و فقط شیشه ای با ضخامت ۴ میل قابل ارائه به مشتریان بود. واحد اندازه گیری ضخامت شیشه میلی متر است. ضخامت شیشه ها را با میلی متر اندازه گیری می کنند، این که چرا واحد میلی متر برای اندازه گیری ضخامت شیشه انتخاب شده است دلیل ساده ای دارد و آن هم ضخامت شیشه های ارائه شده است.

  • قیمت هر متر شیشه سکوریت 10 میل یا قیمت شیشه 10 میل با توجه به متراژ متغیر می‌باشد.
  • شیشه سکوریت 10 میل دارای 3 درجه کیفیت A+ , A , B  می‌باشد که قیمت شیشه در هر درجه کیفیت متفاوت می‌باشد.
  • قیمت شیشه سکوریت ده میل برحسب متر مکعب می‌باشد.
  • قیمت شیشه ده میل را می‌توان برحسب کیفیت و ضخامت شیشه سکوریت محاسبه کرد.

مقاومت شیشه | مقاومت شیشه 10میل

شیشه سکوریت 4 تا 5 برابر در مقابل تنش حرارتی، باد، تگرگ و برف نسبت به شیشه معمولی مقاوم تر می باشد. هنگام انجام فرایند سکوریت کردن شیشه رنگ، درصد عبور نور، خصوصیات مربوط به انرژی و صدا، وزن ، نسبت هدایت حرارت و ضریب انبساط و انقباض آن بدون تغییر ثابت باقی می ماند. تنها تغییری که ایجاد می شود افزایش مقاومت شیشه سکوریت می باشد.
در فرایند سکوریت کردن از ماشین آلات با تکنولوژی بسیار بالا استفاده می شود تا از ایجاد خط و خش هنگام تولید جلوگیری شود و هنگام نصب هیچ نقصی موجب زیبایی نمای ساختمان نباشد.

  • بالا بودن مقاومت شیشه سکوریت 10 میل موجب شده تا به عنوان یک شیشه پرکاربرد در صنایع ساختمانی و سایر صنایع مهم مورد استفاده قرار بگیرد.
  • مقاومت شیشه 10میل را می توان از میزان تحمل فشار، ضربه، تغییرات دمایی مورد اندازه گیری قرار داد.

در تولید شیشه سکوریت اعمال و روند خاصی روی شیشه پیاده می‌شود که این روند موجب می‌شود تا مقاومت شیشه افزایش پیدا کند تا در برابر ضربه‌های ناگهانی و احتمالی که به شیشه وارد می‌شود، مقاومت بالایی داشته باشد این مقاومت بالای شیشه سکوریت موجب می‌شود تا امنیت شیشه سکوریت افزایش پیدا کند و در نهایت مشکل و خطری برای استفاده‌ کنندگان به وجود نیاید.
شیشه‌های سکوریت در حین شکستن به‌صورت قطعات بسیار کوچک و ریز درمی‌آید به‌طوری‌که همانند پودر شیشه به نظر می‌رسد. تبدیل‌شدن شیشه به حالت پودری موجب می‌شود تا امنیت شیشه سکوریت و درنهایت امنیت محیطی که در آن شیشه سکوریت به‌کاررفته است، افزایش پیدا کند و افراد با آسودگی خاطر از فضا استفاده نمایند.
فرایند تولید شیشه سکوریت به نحوی است که باعث ضخامت بیشتر و افزایش وزن آن می‌شود. در واقع وقتی فرآیند تولید سکوریت بر روی شیشه خام صورت می‌گیرد مقاومت شیشه نسبت به قبل از سکوریت شدن چندین برابر می‌شود.
شیشه سکوریت از گوشه‌ها بسیار حساس است و در صورت ضربه دیدن به قطعات ریزی تقسیم می‌شود ولی با این‌وجود این قطعات خطر جانی ندارند و نسبت به شیشه خام امنیت بیشتری دارد.

عایق شیشه سکوریت

با توجه به نحوه تولید و فرایندی که در ساختن شیشه سکوریت رخ می‌دهد مقاومت زیادی شیشه می شود. در حین تولید و ساخت شیشه عایق شیشه سکوریت را هم در نظر می گیرند. عایق شیشه سکوریت موجب می‌شود تا دارای خاصیت آگوستیک شود که از عبور دادن سروصدا جلوگیری کند و موجب ایجاد فضایی آرام گردد. انتقال صدا از شیشه به داخل به عوامل مختلفی از جمله ضخامت قطر شیشه نوع اتصال شیشه به پنجره بستگی دارد.
هر چقدر عایق شیشه سکوریت و اتصال شیشه به پنجره توسط درزگیرهای نرم و با قطر بیشتر شیشه باشد عایق بهتری در برابر نوسانات صوتی قرار می گیرد. بنابراین هر چه قطر شیشه سکوریت بیشتر باشد در برابر عوامل صوتی عایق بهتری است.
استفاده از شیشه سکوریت در درب اتوماتیک یا پنجره‌ها موجب می‌شود تا علاوه بر عایق صدا بودن در برابر عبور اشعه ماورا بنفش به داخل جلوگیری شود. بدون این‌که خللی در انتقال نور خورشید گردد. عایق شیشه سکوریت باعث می‌شود تا از فضای امن زیبا و آرامی برخوردار باشیم . از خواص آکوستیک(صوتی) شیشه برای عایق شیشه سکوریت می توان استفاده کرد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو − = 1