سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
 سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
آجر شيشه اي

از آجر شیشه ای چه می دانید؟

آجر شیشه ای:بلوک شیشه ای یا  آجر شیشه ای یک عنصر معماری شکل یافته از شیشه است. رنگ، ابعاد، بافت و فرم شیشه به کار رفته در این بلوک می تواند متنوع باشد. این بلوک شیشه ای در برابر عبور مستقیم نور ممانعت ایجاد می کند و با عبور تلطیف شده نور به فضا علاوه بر روشنایی تعدیل شده زیبایی بخشیده و نقشی تزیینی در ساختار معماریدارند. این بلوک ها تو خالی بوده و به صورت غیر باربر به کار برده می شوند (مگر در موارد خاص).

بلوک شیشه ای

بلوک های شیشه ای مدرن در اوایل دهه 1900 به منظور ایجاد نور طبیعی و با بهره گیری از اصول نور منشوراز پیش موجود در کارخانه های تولیدی ایجاد شد. امروزه این بلوک های شیشه ای در دیوار ها، پنجره های سقفی و نورپردازی بغل پیاده رو ها استفاده می شود.

بافت و رنگ بلوک های شیشه ای می تواند به منظور ارائه طیف وسیعی از شفافیت متفاوت باشد. الگوهای موجود بر روی سطح شیشه می توانند به سمت سطح داخلی یا خارجی در هنگام خنک سازی شیشه هنگام ساخت به منظور ایجاد حالت های مختلف، ایجاد شوند. به منظور ایجاد یک فضای خصوصی مطلوب از این بلوک شیشه ای می توان برای شیشه ها از لعاب استفاده نمود.

ساختار بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای

بلوک های شیشه ای تو خالی که برای دیوار ها تولید می شوند،  از ترکیب چهار ماده، شیشه بازیافتی، شن، خاکستر سودا و سنگ آهک تولید می شود. این مواد حرارت دیده با هم ترکیب می شوند و سپس درون قالب هایی با الگوی متفاوت ریخته می شوند و هر قالب یک نیمه بلوک را شکل می دهد. دو نیمه جداگانه تولید شده  پس از اینکه بلوک ها سرد شدند مجددا حرارت دیده و دو قطعه به یکدیگر فشرده می شوند. به این ترتیب در فضای درون این محصول تا حدی خلا ایجاد می شود. با توجه به اینکه این بلوک ها تو خالی هستند قدرت بار بری آجر را نداشته و در کرتین وال کاربری دارند. دیوار های ساخته شده از این محصول به علت قاب بندی ای که دارد در ساخت محدودیت ایجاد می کند.

بلوک های شیشه ای مورد استفاده در کف به طور معمول به عنوان یک قطعه توپر یا به عنوان یک بلوک شیشه ای تو خالی با وجه های ضخیم تر از بلوک های مخصوص دیوار ساخته می شود. این بلوک ها به طور معمول یا درون شبکه بتن مسلح قاب می شوند یا درون قاب فلزی قرار می گیرند. بلوک های ساخته شده برای دیوار به هیچ عنوان نبایستی در کف به کار برده شوند چرا که میزان بار بری آنها برای کاربرد در کف مناسب نیست.

بلوک شیشه ای فالکونیر

در اواخر قرن نوزدهم بلوک های شیشه ای مدرن به نام بلوک های شیشه ای تو خالی فالکونیر ساخته شدند. این محصول در چندین رنگ تولید شدند و در حالی که مذاب بودند درون قالب هایی شکل گرفتند. این محصول در سقف و دیوار قابل استفاده است و توسط سیم و سیمان به یکدیگر قابل اتصال هستند. کاربرد این محصول در گلخانه ها است. علت این کاربری عدم رسانایی شیشه، کنترل دما و تخلخل نداشتن شیشه و نتیجتا کنترل رطوبت آن است. بلوک های فاکونیر به جهت عدم جذب گرد و غبار، رطوبت و نتیجتا لکه دار نشدن بسیار مورد تقدیر مشتریان است.

 

مشخصات فنی بلوک شیشه ای

 

عنوان واحد نتیجه
دسته بندی بر اساس استانداردEN1052-2 کلاس 1. 2 و 3
R Value 1.75- 1.96
ضخامت cm 10
مساحت Cm2 90
عبور نور % 80
متوسط مقاومت فشاری MPa 12.6
U value 0.87-0.51
انتقال صوت dbl 37-40

نوعی از بلوک های شیشه ای موجود است که درون بلوک با گاز آرگون پر شده است و یک لایه شیشه با میزان قابلیت انتشار کم در میانه بلوک قرار می گیرد که خاصیت عایق بودن بلوک  (ارزش U) را تا 1.5 W/m²•K کاهش می دهد. این میزان در پنجره های سه جداره 1.8 W/m²•K و در پنجره های دو جداره با قاب و پوشش ویژه 1.2 W/m²•K است.

مقاومت بلوک شیشه ای در برابر آتش با شیوه های گوناگونی حاصل می شود. بلوک تولید شده استاندارد که برای دیوار طراحی شده است مقاومت کمی در برابر آتش دارد. با ساخت نوع خاصی از بلوک با دیواره های ضخیمتر می توان مقاومت این بلوک را در برابر آتش افزایش داد. روش دیگر ایجاد لایه ای خاص ومقاوم در برابرحریق در بین دو نیمه بلوک در هنگام ساخت می باشد. روش دیگری که برخی از سازندگان در پیش گرفته اند استفاده از نوعی چسب در هنگام چسباندن دو نیمه بلوک است که بلوکی با ضخامت 190 میلیمتر تولید می کند و میزان مقاومت در برابر حرارت را افزایش می دهد.  روشی که اخیرا به کار برده می شود تزریق گاز آرگون در درون بلوک شیشه ای است که میزان مقاومت محصول را در برابر آتش به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

ویژگی های بلوک شیشه ای

 • جدا سازی فضاهای داخلی با حفظ روشنایی را فراهم می کند.
 • ضخامت آن در مقایسه با دیوار های سنتی کم بوده و فضای مفید را افزایش می دهد.
 • عایق صوتی خوبی در مقایسه با پنجره های دو جداره می باشد
 • نصب آن با سرعت بالایی صورت می گیرد.
 • قیمت آن در مقایسه با دیوار سنتی  مناسب تر است.
 • نظافت آن به آسانی صورت می گیرد.
 • امنیت زیادی به جهت سرقت ایجاد می کند.

معایب آجر یا بلوک شیشه ای

 • عدم توانایی باربری
 • عدم قابلیت تامیر جزئی در صورت بروز عیب در یکی از بلوک ها

موارد استفاده بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای

 • کف، روشنایی پیاده رو
 • سقف، نور گیر سقفی
 • دیوار، نمای داخلی و خارجی
 • مسکونی، تجاری، اداری، رستوران، پمپ بنزین و غیره

نحوه نصب بلوک یا آجر شیشه ای

بلوک شیشه ای

بلوک های شیشه ای از محل قاب درون یکدیگر قفل شده تا یک دیوار کامل و یکپارچه را شکل دهند. روش اجرای دیوار به این شیوه به چندین طریق انجام می شود. رایج ترین نوع اجرا خواباندن بلوک ها با هم درون یک ملات از سیمان پرتلند با میله های تقویت شده از فولاد است که درون ملات قرار می گیرند. این شیوه توسط معماران و تولید کنندگان بلوک توصیه می شود.

شیوه های دیگر اجرا شامل چندین سیستم اختصاصی می باشد که به وسیله آن ملات با چوب یا اکستروژن های  PVC جایگزین می شود.

دستوالعمل نصب بلوک در دیوار

1- بلوک های شیشه ای مناسب برای پروژه خود انتخاب کنید. بلوک های با سطوح بزرگتر نور بیشتری را عبور می دهند و بلوک ها باریک برای پنجره مناسبترند. ابعاد، اندازه و بافت های متفاوتی به جهت ایجاد تصویر مورد نظر از بلوک های خود ایجاد کنید.

بلوک شیشه ای

2- یک نمودار از نصب بلوک ها تهیه کنید. در نظر داشته باشید که بلوک های شیشه ای قابل برش نیستند. پس فضایی که در نظر می گیرید متناسب با ابعاد بلوک ها باشد. فضایی به اندازه 0.6 تا 1 سانتی متر بین بلوک ها و بلوک ها و دیوار یا قاب پنجره در نظر بگیرید.

بلوک شیشه ای

3- در صورتی که محل نصب با کل بلوک های شیشه ای پوشش داده نمی شود سعی کنید از مصالح دیگری برای پوشش فضا استفاده کنید.

4- با توجه به دستور العمل ملات شیشه را آماده کنید. میزان ملاتی که به کار می برید نه تنها به ابعاد پروژه بستگی دارد بلکه به ابعاد بلوک نیز بستگی دارد. ملات را به تدریج و برای یک ساعت تهیه کنید.

بلوک شیشه ای

5- یک لایه ملات مالیده و اولین  ردیف بلوک را روی آن قرار دهید. بلوک اول را قرار داده و به وجه بلوک بعدی به اندازه ای ملات می مالیم که درز بین بلوک ها را پر کند. فضای بین بلوک آخر و دیوار با نوار انبساط پوشیده می شود، نه ملات. این نوار اجازه می دهد که بلوک ها با تغییرات دما و انبساط و انقباض هماهنگ باشند.

بلوک شیشه ای

6- با اسپیسر فاصله مناسب بین بلوک ها ایجاد کنید و با چکش مخصوص به بلوک ها ضربه بزنید تا در محل مناسب خود قرار گیرند.

7- از اسپیسر T در محیط نصب استفاده کنید. پس از اینکه اولین ردیف بلوک قرار داده شد اسپیسر ها را درون ملات فرو کنید. در محل کناره ها با میخ یا پیچ اسپیسر T را به دیوار یا پنجره کناری متصل کنید.

8- از اسپیسر X بین بلوک ها استفاده کنید. این اسپیسر محل و فاصله دقیق بلوک ها را در ردیف های افقی و عمودی تضمین می کند.

بلوک شیشه ای

9- به فاصله هر 61 سانتی متر یک لنگر و میله های تقویت کننده نصب کنید. این کار به استحکام بلوک ها و ثبات آنها کمک می کند. یک لایه نازک ملات روی بل.ک مالیده و میله تقویت کننده را روی آن قرار می دهیم. میله را به لنگر وصل کرده و لنگر ها از دیوار یا پنجره حد اقل 2 تا3 سانتی متر فاصله دارند.

بلوک شیشه ای

10- با استفاده از ابزار محل درز بلوک ها را تمیز کنید. قبل از به خشک شدن ملات از ابزار در امتداد درز بین بلوک ها استفاده کنید تا ملات صاف و مقعر شود.

بلوک شیشه ای

11- با استفاده از یک دستمال مرطوب اضافه ملات را پاک کنید.

بلوک شیشه ای

نمونه های کاربردی بلوک شیشه ای

Crown Fountain در شیکاگو، آمریکا. تشکیل شده از برج های بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای

Maison de Verre در پاریس، فرانسه. ساختار این بنای مدرن بر سه اصل استوار است. خلوص مصالح، شفافیت متغیر فرم، ترکیب مواد و تجهیزات صنعتی با سبک سنتی تر در دکور.

بلوک شیشه ای

منبع:

 • wikihow
 • willamettegraystone
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه + 5 =