سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
 سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
دیتایل شیشه اسپایدر

دیتایل شیشه اسپایدر چیست؟

دیتایل شیشه اسپایدر:در حال حاضر استفاده از نمای شیشه ای اسپایدر طرفدارهای زیادی را به سمت خود کشانده است. پس از مهیا شدن فضا و پایان یافتن کارهای مربوط به سنگ‌ کاری، لوله‌ های استیل با ضخامت زیاد با کمک بست‌ های ویژه ای به کف و سقف نصب می‌ گردد و بعد بست‌ های اسپایدر که غالبا x و y می باشند توسط جوش آرگون به لوله‌ ها وصل می شود و بعد از جوشکاری ابعاد شیشه اسپایدر دقیقا نوشته می شود و جهت تعبیه شیشه‌ ها آماده می‌ شود.

 

نمای اسپایدر معمولا شیشه لمینت شده ای می باشد که از دو رویه شیشه سکوریت 6 میلی متر فلوت استاندارد درجه یک و در رویه طلق که در کل 52/1 میلی متر و در بین دو شیشه سکوریت گذاشته شده، را شامل می شود. نمای شیشه ای اسپایدر در فروشگاه ها و در نمای مدرن مورد کاربرد دارد.

با گسترش سبک های مدرن در بناها، نمای شیشه ای اسپایدر، زیادترین دید را با کمترین مقدار استفاده از فریم و فلزات با بیشترین سطح ایمنی و ایزولاسیون را میسر نموده است.

انواع نمای اسپایدر

پرطرفدارترین و اغلب گران ترین نوع نما (قیمت شیشه اسپایدر با شیشه لیمنت گران‌ تر اما اصولی تر از ۱۰ میل سکوریت است کهِ موجب می گردد در صورت شکستگی شیشه اسپایدر پخش نشده و در جای خود بماند) همین سیستم شیشه ای نمای اسپایدر است. اتصال های عنکبوتی از متریال فولاد ضد زنگ اصلی ترین بخش یک نمای اسپایدر است که عهده دارد مهار شیشه و نیروهای وارد بر آن است. با این اتصال های شیشه ای قابلیت ایجاد هر نوع نمای شیشه ای نظیر سقف های شیبدار, سقف های گنبدی شکل و غیره به وجود می آید.

نمای اسپایدر گلس فین سیستم ساده ای دارد. در واقع نمای گلس فین از چندین تیغه عمودی شیشه ای ایجاد شده که توسط یراق آلات اسپایدر از نمای شیشه ای محافظت می کنند. از سیستم گلس فین اکثرا در نماهایی که ارتفاع بیشتری نداشته باشند استفاده می کنند. در صورتی که ارتفاع نما بیشتر باشد بهترین راه استفاده از سیستم لوله ای یا کابلی است.

سیستم کابلی با ساختار مدرنی که دارد موجب پدید آمدن بیشترین شفافیت در نمای شیشه ای می گردد. یراق آلات و کابل در سیستم کابلی تمامی از متریال استیل ضد زنگ هستند. این وسایل یراق آلات نیروهای جانبی را به کابل, و کابل به سازه اصلی ساختمان انتقال می دهد.

استفاده از براکت لوله ای خرپایی در نمای اسپایدر از سایر شیوه ها پرطرفدارتر است. در این شیوه براکت ها در عقب نما کار گذاشته می شوند و توسط یراق آلات اسپایدر شیشه را در محل خود مهار می کنند. در این شیوه براکت های در نما قابل مشاهده می باشند.

 

مزایا و معایب شیشه اسپایدر

نمای اسپایدر هم مثل همه نماها دارای مزیت ها و عیب هایی است که مصرف آن را در موقعیت های خاصی محدود می نماید.

معایب

  • جزییات پیچیده بازشو
  • نیاز به کنترل مداوم برای اجرای درست آب‌ بندی
  • نیاز به محاسبه های سازه ای و کنترل به وسیله مهندسان عمران به نسبت سیستم‌ های مشابه نظیر نمای کرتین وال که نرم‌ افزار ساده ای می تواند کار محاسبات آن را انجام دهد.

مزایا

  • وزن کم سازه و اتصالات
  • شفافیت یکپارچه نما
  • سادگی جزییات اجرا
  • امکان اجرا سطوح پیچیده بدون نیاز به فرم دهی سازه
  • تنوع سیستم‌های زیرمجموعه نمای اسپایدر
  • مقاومت در برابر نیروی زلزله از طریق امکان جابجایی نما

 

نحوه طراحی نمای اسپایدر

طراحی و ساخت سازه های نمای اسپایدر  آمیزه ای از هنر و فناوری روز دنیا است که در معماری جدید مدرن با نظرات و شیوه های گوناگونی صورت می پذیرد. در سازه های شیشه ای ساختار شبکه های مسطح و هندسی، رفتارهای مختلفی در سازه ساختمان را دارد. انتخاب ساختار و هندسه خاص برای سازه های شیشه ای اسپایدر ، وابسته به چگونگی انتقال بار میان عناصر متحمل بار می باشد.

 

خصوصیات و اجزای تشکیل دهنده نمای اسپایدر

شیشه های با اندازه های بزرگ که با متدهای گوناگون لیمنت و سکوریت کاملاً ایمن شده است.

اتصال ها و بست های اسپایدر که همگی استیل است و به حالت چنگکی دارای اتصالی به شیشه است.

بادبندها و استراکچرهای کاملاً محاسبه می شوند و اسکلت اصلی نما را شکل می دهند. این محاسبه با لحاظ کردن فشارهای داخلی نظیر باد، زلزله و وزن، ارتفاع شیشه های نما طراحی می شود.

پر کردن فاصله مورد نیاز در میان شیشه ها با چسب های تلفیقی، که ضمانت کننده سلامت شیشه ها و ایزولاسیون نما است، انجام می شود.

دیتایل شیشه اسپایدر

طراحی دیتایل شیشه اسپایدر کار بسیار دقیق و مهندسی است که نیازمند داشتن دانش فنی و تجربه بالا است. مهندسین طراح نمای اسپایدر بعد از آنکه نقشه برداران ابعاد دقیق نما را به آنها دادند با توجه به نیاز و سلیقه سازندگان ساختمان و همچنین کاربری آن اقدام به طراحی نمای اسپایدر می کنند. دیتایل شیشه اسپایدر بر اساس نوع شیشه و ضخامت آن و همچنین سیستم سازه پشتیبانان طراحی و آماده سازی می شود نکته مهمی که در این میان باید به آن توجه کرد نوع سازه پشتیبان نمای اسپایدر است اگر از سیستم فین گلس است یا همان ستون های شیشه ای برای این امر استفاده شود محاسبه دقیق وزن سازه نما کار بسیار سختی خواهد بود که نیازمند داشتن تجربه و دانش فنی مهندسی بسیار بالایی است. مهندسین در طراحی این مدل نما باید بسیار دقیق باشند زیرا کوچکترین خطایی باعث به وجود آمدن خسارات مالی بسیار بالایی می‌شود که امکان جبران آن بسیار دشوار است.

زیرا کمترین اشتباه در محاسبه ابعاد پنل های شیشه ای و توان ستون های شیشه ای برای تحمل بار وزنی نما باعث شکستن و ترک خوردن آنها می‌شود و این امر امکان استفاده از آنها برای بار دیگر را از بین می برد. طراحی دیتایل شیشه اسپایدر برای نمای کابلی نیز کار بسیار سختی است. فاصله کابل ها از یکدیگر و نحوه اتصال آنها به شیشه ها باید به دقت محاسبه شود و نقشه کاربردی که امکان اجرای آن توسط نیروهای نصب وجود داشته باشد به دقت طراحی و ارائه می‌شود. ساده ترین نوع دیتایل شیشه اسپایدر مربوط به نمای اسپایدر استیل با پایه فلزی است که معمولاً در داخل کشور انجام می‌شود. نقشه هایی که در سیستم اسپایدر استیل طراحی می شود بسیار ساده و کاربردی است. نکته مهمی که در آخر باید به آن توجه داشت و بعد از آن که طراحی دیتایل شیشه‌های نما انجام شد باید روی آن تاکید شود این نقشه ها توسط چندین مهندس ناظر بررسی شود و همه ابعاد آن به دقت بازنگری شود تا جای ممکن کمترین اشتباه در آن دیده شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × 2 =