اکثر مردم از انجام کارهای خانه بیزارند. شاید تمیز کردن درب‌ها و شیشه حمام مشکل به نظر برسد. روند پاک کردن شیشه حمامپس از هر بار استفاده، به نظر ایده‌ی معقولی می رسد که لکه‌های سخت آب، تجمع مواد معدنی و کپک را بسیار کاهش می‌دهد، مگر این که شما برای مدتی از تمیز کردن شیشه حمام خود دست‌ بردارید.

 

در این صفحه از شستشوی شیشه با موارد زیر آشنا شوید:

  • از بین بردن رسوب آب از روی شیشه
  • جرم گیری شیشه
  • از بین بردن لکه های آب از روی شیشه

 

از بین بردن رسوب آب از روی شیشه: شیشه به عنوان یکی از متریال هایی است که در طول مدت زمان طولانی که در جوار آب قرار بگیرد اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد دچار رسوب و ایجاد لک می شود. به همین دلیل شستشو و تمیز کردن شیشه یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه شود تا شیشه به مرور زمان شفافیت خود را از دست نداده و کدر نشود. از جمله کارهای ساده بدون دردسری که می توان برای از بین بردن رسوب آب از روی شیشه انجام داد استفاده از انواع مواد شوینده و تمیز کننده ای که در بازار موجود است استفاده کرد و با درست کردن یک محلول رقیق از مواد شوینده و آب، رسوبات شیشه را از بین برد تا شیشه شفافیت خود را حفظ نماید.

 

جرم گیری شیشه

اگر شما نیز همانند بسیاری از افراد دارای دور دوشی شیشه ای در حمام خود می باشید حتما با مشکل جرم گیری شیشه مواجه شده اید. این مشکل بیشتر می شود اگر آب استفاده شده سخت باشد و یا از صابون استفاده زیادی شود. برای حل کردن این مشکل باید به نکاتی توجه شود تا جرم گیری شیشه را برطرف نمایید.
مهم ترین مسئله این می باشد که جنس شیشه نصب شده از مرغوبیت بالایی برخوردار باشد و هم چنین یراق آلات نصب شده از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در برابر آب مقاومت بالایی داشته باشد تا از ایجاد جرم روی شیشه جلوگیری شود. ولی در صورت ایجاد جرم روی شیشه می توان با درست کردن محلول هایی از مواد شوینده مختلف جرم گیری شیشه را برطرف کرد با این کار علاوه بر از بین بردن جرم، بهداشت شیشه حمام نیز تامین می شود.

 

از بین بردن لکه های آب روی شیشه

برای از بین بردن لکه های آب روی شیشه روش های متعددی وجود دارد. شسشتوی روزانه شیشه حمام برای از بین بردن لکه های آب روی شیشه از کارهای سختی می باشد که هر روز باید انجام شود. اگر شستشوی کابین دوش شیشه ای به تاخیر بی افتند از بین بردن لکه های آب روی شیشه سخت تر و سخت تر می شود. برای از بین بردن لکه های آب روی شیشه می توان از دستمال های میکروفایبر استفاده نمود که هم لکه های آب و همچنین صابون به جا مانده بر روی کابین دوش را از بین می برند.

روش تمیز کردن شیشه سکوریت

پاک کردن شیشه دغدغه خیلی از ماست و خیلی از آنها از عهده این کار به خوبی بر نمی آیند. شیشه ها در معرض باد و باران و گردوخاک هستند و خیلی زود کثیف می شوند. شیشه سکوریت همانند سایر شیشه ها نیاز به تمیز کردن و پاک کردن لک و گرد و غبار را دارد. روش تمیز کردن شیشه سکوریت سخت و پیچیده نیست، با رعایت برخی اصول و نکات می توان شیشه سکوریت را به راحتی تمیز کنید بدون این که روی آن بماند. قبل از تمیز کردن بهتر است که ابتدا گرد و غبار و خاک شیشه را با یک دستمال تمیز کرده سپس با استفاده از مایع شیشه پاک کن و یا درست کردن محلول پاک کنندگی و تمیز کردن شیشه با یک دستمال تمیز شیشه به صورت کاملا شفاف و درخشان می شود.
در موارد خاصی که لکه چسبناک و سختی روی شیشه باشد می توان از شوینده های قوی تر و یا سرکه و آبلیمو برای تمیز کردن شیشه سکوریت استفاده کرد. لازم به ذکر است که در زمان تمیز کردن شیشه سکوریت نباید از هیچ گونه ابزار سخت مانند سیم استفاده نمایید زیرا در این صورت موجب ایجاد خط وخش بر روی شیشه می شوید. حتما باید از یک دستمال نرم بدون پرز استفاده نمایید.
برای پاک کردن شیشه همیشه یک ابر و دستمال های تمیز، مواد شوینده و یک سطل آب گرم دم دست تان بگذارید. چون شیشه را زود خشک می کند و ممکن است باز هم کثیف باشد. سرکه سفید برای تمیز کردن شیشه سکوریت توصیه می شود. محلول سرکه و آب می تواند در شفافیت و براقی شیشه های شما تاثیر گذار باشد. حل کردن دو یا سه قاشق در یک سطل آب کافی است. یک ترفند دیگر برای پاک کردن شیشه آن است که قسمت های داخلی را به صورت افقی کشیده و قسمت های بیرونی را عمودی تمیز کنید. این روش همه لکه ها را تمیز می کند و باعث می شود لکه ای به جا نماند.

روش‌های تمیز کردن شیشه حمام

پاک کردن شیشه حمام با پارچه میکروفایبر از انباشته شدن املاح بر روی شیشه جلوگیری می کند. معمولاً توصیه می‌شود که در هر بار استفاده با دستمال میکروفایبر، شیشه را پاک‌کنید و حداقل یک‌بار در هفته شیشه حمام خود را اصولی بشویید. دستمال میکروفایبری بهترین وسیله برای از بین بردن لکه‌های آب و تجمع مواد معدنی است و باعث می‌شود تا در هر بار تمیز کردن، کابین شفاف و تمیز داشته باشید.

1. پاک کردن مداوم شیشه حمام
در نظر داشته باشید شیشه حمام را به‌طور منظم پاک‌کنید. در این حالت در صورت عدم نظافت منظم، تجمع مواد و آلایندگی بر روی آن، نظافت آن‌ها مشکل می‌کند. در نظافت روزانه نیازی به تمیز کردن عمیق آن نیست و با این روش شیشه حمام همواره درخشان خواهد ماند.

2. ساخت اسپری خانگی برای شیشه حمام
شما می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و جلوگیری از اثرات منفی مواد شوینده شیمیایی، خودتان اسپری شوینده دست‌ساز بسازید.
برای این منظور نصف فنجان پر اکسید هیدروژن، نصف فنجان الکل طبیعی، یک قاشق مایع ظرف‌شویی و یک قاشق غذاخوری پودر ظرف‌شویی را با یکدیگر در یک بطری اسپری مخلوط نمایید و سپس بطری را با آب پرکنید و سپس به‌آرامی بطری را تکان دهید تا مواد بدون کف کردن باهم ترکیب شوند. حال شما یک اسپری خانگی و دست‌ساز دارید که با حداقل هزینه ساخته‌شده است.

3. شستشو و تمیز کردن عمیق شیشه حمام
زندگی در حال گذر است، تعمیر و نگهداری لوازم و شیشه حمام حتی اگر روزانه صورت گیرد، باز هم زمانی می رسد که شیشه حمام شما فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد. تجمع مواد و آب در محوطه شیشه حمام سبب بروز کپک و آلودگی در کابین آن می‌شود. بنابراین باید محوطه شیشه حمام را در زمان‌هایی معین، به‌صورت عمیق شستشو دهید تا از ایجاد کپک و خرابی در لولاها جلوگیری نمایید. شوینده‌ای را که آماده کرده‌اید بر روی اسفنجی بریزید و با آن اقدام به پاک کردن آن نمایید.
سپس شیشه حمام را با آب گرم یا سرکه شستشو دهید و در آخر با پارچه، شیشه حمام را پاک‌کنید. در نظر داشته باشید که شوینده شما ایجاد کف نکند زیرا در این صورت پاک کردن شیشه حمام امری طاقت‌فرسا خواهد بود.

4. شوینده‌های طبیعی شیشه حمام
مخلوطی از جوش‌شیرین و آب، بهترین محلول برای از بین بردن لکه‌ها و تمیز کردن شیشه حمام خواهد بود. نصف فنجان جوش‌شیرین را با آب مخلوط نمایید. به‌نحوی‌که محلولی غلیظ حاصل شود. سپس با استفاده از اسفنج و محلول، شروع به تمیز کردن شیشه حمام نمایید.

5. درخشش طولانی شیشه حمام
هنگامی‌که شیشه حمام خود را می‌شویید، سطحی درخشان به دست می‌آید، شما می‌توانید به نحوی این درخشش را طولانی نمایید. شما می‌توانید صابون و آب را باهم مخلوط‌کنید و با آن شیشه حمام خود را تمیز نمایید. شما از طرفی می‌توانید در زمان دوش گرفتن دقت نمایید که صابون و مواد شوینده بر روی شیشه نریزد و دوش خود را بر روی دیوار در جهتی تنظیم کنید که پاشیدن آب بر روی شیشه به حداقل برسد. برای پاک کردن درز و لولای شیشه حمام می‌توانید مسیر و شکاف را با سرکه پرکنید و بگذارید سرکه بر روی آن‌ها باقی بماند و پس از گذشت چند ساعت اقدام به شستشوی شیشه حمام نمایید. با این کار درخشش شیشه حمام و لولاها بیشتر خواهد شد.
شما می‌توانید با انتخاب شوینده‌های طبیعی مناسب در حمام خود، میزان جرم و لکه‌ها را در حمام کاهش دهید. در نظر داشته باشید که تمیز کردن و شستشوی منظم شیشه حمام، باعث می‌شود که شیشه حمامی تمیز و درخشان داشته باشید. با خود فکر کنید که اگر شیشه حمام نداشتید مجبور بودید که کل فضای حمام خود را تمیز نمایید تا دچار کپک و آلودگی جرم نشود ولی با نصب شیشه حمام، تنها کافی است محوطه کابین شیشه حمام را تمیز نمایید.

6. اسپری ضد لک نانو
از مراحل استفاده از اسپری ضد لک نانو، در ابتدا شیشه را از هر چیزی از لک پاکسازی کرده تا هیچ لکی باقی نمانده باشد. سپس از اسپری ضد لک نانو به شیشه اسپری کنید. به مدت 1 روز به هیچ عنوان به شیشه دست نزنید سپس شیشه را با یک دستمال معمولی پاک کنید. پس از آن دیگر هیچ لکی باقی نمی ماند.