سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
 سایت 118 گلس،​تخصصي ترين سايت صنعت شيشه کشور
همه چیز درباره پتینه کاری روی شیشه

همه چیز درباره پتینه کاری روی شیشه

پتینه کاری چیست؟

شیشه ها علاوه بر کاربرد وسیعی که دارند زیبایی خاصی به محیط زندگی انسان ها بخشیده اند. به کارگیری شیشه محدود به استفاده در بنا و پنجره نشده و حتی در ظروف آشپزخانه نیز دیده می شوند. شیشه های رنگین و زیبا در دکوراسیون داخلی نیز خودنمایی می کنند. پتینه کاری روی شیشه یکی از جذاب ترین هنرهای خلاقانه است که تصویرگران پویا اندیش در دوره های آموزشی ارائه می دهد. هنر شگفت انگیز پتینه کاری روی شیشه، از هنرهای اصیل و باستانی است که امروزه محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. با این هنر زیبا اشیای شیشه ای به کهنگی نزدیک می شوند. منظور از کهنگی، حس قدیمی بودن، اصالت و ریشه دار بودن اشیا می باشد که با خود احساس هیجان انگیزی را منتقل می کند.

مزایای پتینه کاری

با پتینه کاری می توان یک ظرف شیشه ای را به شکل برنز رنگ آمیزی کرد و یا حس سنگی بودن را در شیشه منعکس کرد. پتینه کاری روی شیشه می تواند به شکل ترک خورده یا زنگار بسته باشد. شیوه کاری بسیار گسترده است و بستگی به خلاقیت هنرمند دارد. پتینه کاری روی شیشه ایده جالبی برای تزیین ظروف به کار رفته در سفره هفت سین و همچنین سفره عقد می باشد. اهمیت پتینه کاری روی شیشه ها و نمای ساختمان بیش از دیگر موارد می باشد. تقریبا اکثر مجسمه ها و ظروف دکوری به شکلی در ارتباط با پتینه کاری تزیین شده اند. یک گلدان شیشه ای معمولی و ساده با پتینه کاری تبدیل به اثری هنری، زیبا و پر نقش خواهد شد.

نحوه انجام پتینه کاری

ظرف شیشه ای مورد نظر را می توان یک گلدان، ظرف شیشه ای و یا حتی شیشه های خالی مربا در نظر گرفت. ابتدا گلدان و یا هر ظرفی را که برای پتینه کاری در نظر گرفته اید به خوبی بشویید و با الکل تمیز کنید. این ظرف پس از خشک شدن قابل استفاده است. طرحی را که مایلید بر روی شیشه کار کنید را انتخاب کنید. در هر صورت لازم است تا طرح خود را دوربری کنید. پرینت لیزری و یا کپی از طرح گرفته و با آرامش دورگیری را انجام دهید و تکه های اضافی را جدا کنید. کپی بر روی دستمال کاغذی بسیار ظریف تر از موارد دیگر بوده و برای این کار مناسب تر است.

سطح شیشه را با چسب چوب رقیق شده پوشش دهید. فراموش نکنید که چسب چوب مورد استفاده برای پتینه کاری روی شیشه باید از نوع بی رنگ باشد. این نوع از چسب چوب در فروشگاه های لوازم نقاشی و هنری به فروش می رسد. طرح خود را روی سطح کار بچسبانید. این مرحله نیاز به دقت و حوصله دارد زیرا عدم دقت می تواند موجب چین خوردگی برروی طرح شود. می توانید ابتدا چسب چوب را بر پشت طرح زده و سپس طرح را بر روی شیشه بچسبانید. تا خشک شدن کامل طرح صبر کنید و بعد از آن لازم است تا روی سطح کار را با دقت چسب چوب بزنید. چسب چوب استحکام کار را بیشتر می کند. شیشه را تا خشک شدن کامل به حال خود رها کنید. این کار چند ساعتی زمان می برد.

پتینه کاری روی شیشه با استفاده از ترک کراکل مدیوم

ترک کراکل مدیوم ماده ای است که در پتینه کاری و ایجاد ترک به کار گرفته می شود. این ماده در همه فروشگاه های لوازم هنری و نقاشی به فروش میرسد. کلیه لوازم مورد استفاده در نقاشی، مجسمه سازی، سفالگری، پتینه کاری در مرکز تصویرگران پویا اندیش به فروش می رسد. پس از خشک شدن کامل چسب چوب ماده ترک را روی کار استفاده کنید. قلمو را در ترک کراکل مدیوم زده و بر روی کار بکشید. این کار باید از یک جهت انجام شود بنابراین قلمو را با دقت در یک جهت بر روی سطح کار بکشید. پس از مدت کوتاهی ترک ها بر روی کار دیده خواهند شد.

در واقع با خشک شدن تدریجی، می توان ترک هایی را بر روی سطح کار دید. چنانچه قلمو را چند باره بر روی یک قسمت بکشید موجب درهم ریختگی ترک ها می شود. کار با قلمو برای ترک انداختن نیاز به کمی تمرین و کسب مهارت دارد. پس از خشک شدن کامل ،از رنگ اکریلیک قهوه ای برای روی کار استفاده کنید. از شاپان که نوعی قیر رقیق شده می باشد نیز می توان در این مرحله استفاده کرد. برای کار با شاپان از انگشت استفاده کرده و فضای بین ترک ها را نیز آغشته کنید. اضافی رنگ ها را با یک دستمال بدون پرز پاک کنید. پس از چند ساعت کار آماده است و برای تثبیت رنگ می توانید از اسپری مخصوص استفاده کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × چهار =